Warto wiedzieć

Promieniowanie UV niszczy włosy. Chroń je przed słońcem, szczególnie latem.

jaki wpływ na włosy mają promienie uv

Większość z Was już wie jak ważny jest krem z filtrem i prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna skóry, powoli staje się standardem. Jednak nie zawsze zwracamy uwagę na ochronę włosów przed promieniowaniem słonecznym. Wiele osób uważa, że założenie kapelusza czy innego nakrycia głowy powinno wystarczyć. Tymczasem – choć kapelusz, chusta, parasol czy czapka to rzeczywiście nieodzowna ochrona – przede wszystkim termiczna – to nie wystarczy ona, żeby ochronić włosy przez promieniowaniem UV.

Czy wiesz jaki wpływ na fryzurę ma promieniowanie słoneczne?

Promieniowanie słoneczne powoduje otwieranie się łusek włosa, a gdy promienie UV docierają do wnętrza łodygi włosa, uszkadzają jego strukturę. Dodatkowo promieniowanie UV negatywnie wpływa na cebulki włosów. Osłabia je, co w efekcie może prowadzić do ich wzmożonego wypadania.

Najcześciej podczas letnich, urlopowych miesięcy kąpiele słoneczne łączymy z tymi wodnymi 🙂 Tymczasem, kontakt ze słoną albo chlorowaną wodą wzmacnia negatywne efekty promieniowania UV.
Dzieje się tak, ponieważ krople wody na włosach działają jak soczewka. A zatem wzmacniają działanie promieniowania słonecznego.

Włosy po takiej krótkiej, wakacyjnej anty-kuracji mogą stać się szczególnie suche, łamliwe, trudne do stylizacji.

Jak sobie radzić z promieniowaniem UV na włosach?

Przede wszystkim: zwróć uwagę na fryzurę.
Upięte włosy są mniej narażone na uszkodzenia, ponieważ tylko część z nich ma bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Pamiętaj jednak, że to tylko działanie wspomagające. Podobnie jak kapelusz czy inne nakrycie głowy.

Największą ochronę zapewnimy włosom odpowiednią pielęgnacją i preparatami do włosów chroniącymi przed UV.
Do codziennej pielęgnacji warto stosować delikatne szampony, które nie ingerują w strukturę włosa. Umów się na konsultację z naszym ekspertem zanim wyruszysz na wakacyjne wojaże. Doradzimy Ci jak najlepiej zadbać o włosy. Tak, żebyś po urlopie nie musiała martwić się ich kondycją.

Autor wpisu:

Dorota Smoczyńska
Mgr Dorota Smoczyńska
Kosmetolog, fizjoterapeutka
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj