Likwidacja rozstępów

Najpopularniejsze metody redukcji i usuwania rozstępów to zabiegi laserowe. Często łączące kilka rodzajów laserów w jeden cykl terapeutyczny. Jednak nowoczesna medycyna estetyczna poza laseroterapią oferuje również inne skuteczne techniki leczenia rozstępów. W Dermamed dysponujemy wszystkimi dostępnymi obecnie na rynku metodami leczenia rozstępów. Zapytaj naszych ekspertów, jaki plan zabiegowy będzie najskuteczniejszy dla Ciebie.

Mezoterapia mikroigłowa

Więcej

Ablacja termiczna

Więcej

RF mikroigłowy z LED

Więcej
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej

RF mikroigłowy

Więcej

Rozstępy – zapobieganie

Z roku na rok coraz więcej Pacjentów zmaga się z problemem rozstępów. Nieestetyczne pręgi szpecące skórę pojawiają się najcześciej na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach, a nawet na plecach czy bicepsach (te ostatnie przede wszystkim u osób, które forsują ciało nadmiernie intensywnymi cyklami treningowymi nastawionymi na gwałtowny przyrost masy mięśniowej). Trudno je ukryć i zamaskować. Nic więc dziwnego, że Pacjenci szukają możliwości zlikwidowania tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Postawmy sobie jednak pytanie jak zapobiegać rozstępom – słowem: czy można ich uniknąć?

Rozstępy – jak uniknąć

Czy w ogóle da się, a jeśli tak – to jak zapobiegać rozstępom? Z takim pytaniem coraz cześciej do naszych ekspertów zgłaszają się Pacjenci. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rozstępy, kiedy już pojawią się na skórze nie są szczególnie łatwe do usunięcia. Jest to możliwe, ale zawsze wiąże się z długotrwałą procedurą, jest rozciągnięte w czasie i wymaga dużego zaangażowania. Gdyby więc sformułowanie rozstępy – leczenie można było zastąpić frazą rozstępy – zapobieganie wielu naszych Pacjentów byłoby wniebowziętych ;).
Niestety, nie zawsze jest to proste. Oczywiście istnieje szereg nawyków, które zminimalizują ryzyko powstawania rozstępów, jednak nie możemy zagwarantować, że w 100% uchronią one przed pojawieniem się tego defektu.

Rozstępy a zdrowa dieta

Dieta oczywiście ma wpływ na skłonność skóry do powstawania rozstępów. Ta zależność rozstępy, a zdrowa dieta jest bardzo prosta. Bowiem im bardziej folgujemy sobie w diecie, na skutek czego tyjemy – tym bardziej prawdopodobne jest, że na naszej skórze pojawią się rozstępy. Powiększające się komórki tłuszczowe, rozpychają skórę, przez co dochodzi do rozerwania włókien kolagenowo-elastynowych. I tak powstają rozstępy.

Jeżeli natomiast w swojej diecie będziecie uwzględniać produkty pozwalające na utrzymanie wagi, a dodatkowo będziecie wraz z pokarmem dostarczać odpowiednio dużo wody oraz kolagenu (zawarty jest choćby w galaretach galaretkach, czy skórce kurczaka, a ostatnio również w różnych formach suplementacji) z pewnością wspomożecie organizm w profilaktyce przeciw rozstępom.

Rozstępy a uprawianie sportu

Uprawianie sportu, szczególnie w wymiarze rekreacyjnym, pozwalającym zachować kondycję i odpowiednio dotlenić skórę sprzyja zapobieganiu rozstępom. Jeżeli regularnie się gimnastykujesz, chodzisz po schodach, spacerujesz lub biegasz rekreacyjnie Twoja skóra aktywnie pracuje. A zatem jest bardziej elastyczna i sprężysta.

Jednak to tylko jedno oblicze zależności rozstępy, a uprawianie sportu. Drugie oblicze tej relacji jest nieco bardziej… mroczne. Paradoksalnie bowiem uprawianie sportu, które z założenia powinno sprzyjać urodzie potrafi stać się bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów. Mówimy oczywiście o sytuacjach wyjątkowych. Przede wszystkim o wyczynowym bądź zbyt mocno zintensyfikowanym sporcie, którego celem jest szybkie powiększenie masy mięśniowej. Kiedy mięśnie szybko rosną, powodują nacisk na skórę i jej naprężanie. Jeśli naprężenia staną się zbyt silne i wzrost będzie odbywał się zbyt szybko – rozstępy mogą powstać na skutek uprawiania tego rodzaju sportu.

Rozstępy a masaże

Czy masaże mogą pomóc w zapobieganiu rozstępom? Oczywiście tak. Masaż czy to bańką chińską, czy poprzez zabiegi endermologii, czy po prostu masaż mechaniczny pobudzają skórę poprzez wzmocnienie ukrwienia. Podobnie zresztą działa zwykły masaż w domowym zaciszu, wykonany ostrą gąbką czy naprzemiennym zimnym i ciepłym prysznicem. Lub mocnym peelingiem. Silniej ukrwiona skóra łatwiej pozyskuje niezbędne substancje odżywcze i szybciej się regeneruje. Poprzez regularną stymulację skóry masażem wzmacnia się jej szkielet kolagenowy, co w sposób naturalny powoduje większą odporność na rozstępy.

Jednak powiedzieć, że relacja rozstępy a masaże jest równoznaczna z uniknięciem powstawania tych pierwszych byłoby dużym nadużyciem. Wszystko bowiem zależy od wielu złożonych czynników i nawet, jeżeli będziemy regularnie korzystać z masaży, nie oznacza to, że na skórze nie pojawią się rozstępy.
Na wszelki wypadek warto zapoznać się zawczasu z zabiegami laserowymi, medycyny estetycznej lub kosmetologicznymi, które wspierają usuwanie rozstępów.