Warto wiedzieć

Peelingi latem. Czy w lecie można robić kwasy?

czy można robić peeling latem

Utarło się przekonanie, że kwasy nie lubią słońca, a stosowanie ich w sezonie wiosenno-letnim budzi wiele kontrowersji. Dużo pytań rodzi zarówno używanie kosmetyków do pielęgnacji domowej, które w składzie zawierają kwasy, jak i wykonywanie profesjonalnych zabiegów z ich wykorzystaniem. Panuje powszechna teoria, że kwasy należy stosować wyłącznie w miesiącach o mniejszym nasłonecznieniu czyli w sezonie jesienno-zimowym. Nic bardziej mylnego.

Owszem większość kwasów ma działanie złuszczające, przez co skóra traci naturalną tarczę ochronną przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, a przy ich stosowaniu i wystawianiu się na UV, nietrudno o poparzenia słoneczne, uszkodzenie kolagenu i tworzenie się zmarszczek. Niektóre z nich mają także działanie fotouczulające, czyli powodują zwiększoną wrażliwość komórek skóry na promieniowanie świetlne. Podczas stosowania kwasów wzrasta ryzyko powstania przebarwień ponieważ skóra poddana eksfoliacji jest silnie stymulowana. To aktywuje w niej procesy ochronne i oddziałuje między innymi na melaninę (czyli barwnik odpowiedzialny za kolor skóry) i komórki ją wydzielające (melanocyty). Dlatego peelingi średnio głębokie i głębokie oraz te wykazujące działanie fotouczulające, zostawmy na mniej słoneczną porę roku.

Łagodne peelingi chemiczne

Istnieje natomiast cała gama łagodnych, kwasów, które są bezpieczne w czasie zwiększonego nasłonecznienia i nie mają właściwości fotouczulających. Peelingi powierzchniowe w odpowiednich stężeniach i właściwym pH są całkowicie niegroźne. Mało tego, niektóre z nich pomagają wzmocnić ochronne funkcje skóry i działają fotonaprawczo, niwelując negatywny wpływ promieniowania UV i wręcz zabezpieczają przed przebarwieniami. Wachlarz peelingów pozbawionych działania uwrażliwiającego na promieniowanie słoneczne jest całkiem spory, dlatego również latem warto pamiętać o stosowaniu tego rodzaju terapii.

Podstawą pielęgnacji skóry jest prawidłowe jej oczyszczanie, nawilżanie, ochrona przeciwsłoneczna i regularne złuszczanie martwego naskórka. Dzięki kwasom dedykowanym na lato możemy w ciągu całego roku zawalczyć z trądzikiem, hamować powstawanie przebarwień jak i rozjaśniać istniejące, hamować proces fotostarzenia, działać przeciwstarzeniowo, rewitalizująco i nawilżająco.

Letnie zabiegi kosmetyczne

Letnie zabiegi gabinetowe oraz kosmetyki na bazie kwasów do pielęgnacji domowej pod postacią kremów, serum i toników świetnie podtrzymują i wydłużają efekty intensywnych kuracji jesienno – zimowych. Polecane są także zapobiegawczo. Posiadaczki cery trądzikowej, z przebarwieniami czy problemami naczyniowymi powinny pamiętać, że promieniowanie słoneczne i ciepło często nasilają niedoskonałości. Jeśli nie chcemy doprowadzić do nagłego pogorszenia stanu cery i po lecie cieszyć się promienną skórą, a nie naprawiać szkody po kilku miesiącach zaniedbań, pamiętajmy o kwasach przez cały rok. W tym o peelingach latem.

Dobór konkretnego zabiegu czy kosmetyku zawsze zależy od indywidualnych potrzeb skóry i jej stanu. Zabiegi z użyciem jakichkolwiek kwasów należy zostawić specjalistom i nie wykonywać niczego na własną rękę. Produkty kosmetyczne do stosowania domowego powinny być zawsze dobrane do momentu kuracji, nieumiejętnie ich stosowane może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Często zanim przystąpi się kuracji kwasami, należy skórę odpowiednio przygotować, chociażby odbudować płaszcz hydrolipidowy.

Kwas ferulowy

Niekwestionowanym królem letnich kwasów jest kwas ferulowy. Jego geniusz polega na tym, że naprawia dotychczasowe uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV i zapobiega powstawaniu nowych. Chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie poprzez uszkadzanie DNA komórek i niszczenie włókien kolagenowych. Hamuje powstawanie zmarszczek, a także wygładza te istniejące poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo hamuje aktywność tyrozynazy, rozjaśniając przebarwienia i zapobiegając ich powstawaniu. Nie jest fotouczulający, a wręcz przeciwnie pochłania szkodliwe promieniowanie UVB i UVA oraz chroni skórę przed nowotworami powstałymi w wyniku przewlekłej ekspozycji na słońce. Dobrze sprawdza się w połączeniu z innym silnym antyoksydantem – witaminą C oraz floretyną, która hamuje aktywność elastazy, enzymu przyczyniającego się do degradacji włókien elastynowych. Kwas ten, warto stosować w codziennej pielęgnacji szczególnie jeśli dużo czasu spędza się na słońcu, uprawia sporty wodne albo po prostu lubi się opalać.

Kwas traneksamowy

Popularnym kwasem, zwłaszcza w gabinetach medycyny estetycznej, stał się ostatnio kwas traneksamowy, który wykorzystuje się dla spotęgowania i utrzymania efektów po inwazyjnych zabiegach rozjaśniania przebarwień zwłaszcza pozapalnych i melazmy. Kwas traneksamowy hamuje wydzielanie i kumulowanie się melaniny, zapobiega fotouszkodzeniom i poprawia kondycję skóry wrażliwej, delikatnej i silnie unaczynionej.

Kwas azelainowy

Następnym bezpiecznym kwasem, który może być stosowany nawet przy silnym nasłonecznieniu, jest kwas azelainowy. Kwas ten skutecznie rozprawia się z wieloma problemami, jest przy tym bardzo łagodny i na ogół nie wywołuje żadnych podrażnień ani widocznego łuszczenia. Doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku różowatego i zapalnego, zaskórników oraz zapalenia mieszków włosowych ponieważ zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Blokuje proces powstawania przebarwień oraz rozjaśnia już istniejące. Jest zbawieniem dla skóry płytko unaczynionej, z rumieniem czy trądzikiem różowatym. Ma również działanie odmładzające, dlatego jest składnikiem terapii anti-aging skór problematycznych.

Kwas laktobionowy

Kolejnym kwasem, który jest niezwykle łagodny i znakomicie sprawdza się w pielęgnacji cery wrażliwej, z rumieniem, rozszerzonymi naczynkami i trądzikiem różowatym i który z powodzeniem może być stosowany również w okresie letnim, jest kwas laktobionowy. Polecany jest również w przypadku skór suchych, ponieważ posiada duże zdolności do absorbowania wody oraz jej gromadzenia.

Kwas mlekowy

Na skórę wrażliwą, suchą i odwodnioną warto stosować również kwas mlekowy, który bez obaw można aplikować także w słoneczne dni. Choć ma dużą cząsteczkę i działa bardzo powierzchownie, to skutecznie nawilża, ponieważ przyciąga do warstwy rogowej cząsteczki wody i zwiększa syntezę ceramidów, które zapobiegają parowaniu wody z naskórka. Dodatkowo dzięki rozpraszaniu nadmiernie nagromadzonych melanocytów posiada właściwości rozjaśniające. Dlatego to dobry peeling latem.

Pielęgnacja skór tłustych i trądzikowych

Dla skór tłustych, trądzikowych, z problemem grudek, krostek i zaskórników w okresie letnim błogosławieństwem będzie kwas migdałowy – idealny zamiennik bardziej drażniącego kwasu salicylowego czy glikolowego, które także dedykowane są cerom problematycznym. Dodatkowo kwas migdałowy poprawia koloryt skóry oraz silnie stymuluje produkcję kolagenu w skórze, przez co poprawia jej jędrność.

TCA latem?

Szokować może za to stosowanie w okresie letnim kwasu trójchlorooctowego (TCA), ponieważ sam w sobie jest bardzo mocnym kwasem i kojarzy się z intensywnym łuszczeniem skóry. Natomiast istnieją na Polskim rynku co najmniej dwa preparaty do użytku profesjonalnego, które wykorzystują go w swoim składzie i mogą być bezpiecznie stosowane o każdej porze roku. To preparaty z zawartością 33 i 34% TCA, w których w jednym wykorzystano 5 % kwas kojowy z nadtlenkiem wodoru, a w drugim 5% nadtlenek mocznika wraz z koenzymem Q10 w stężeniu 10%. Obie te mieszanki nie powodują uciążliwego złuszczanie ( może się jedynie zdarzyć delikatne prószenie naskórka) i świetnie sprawdzają się jako zabiegi biorewitalizujące, pojędrniające, napinające, wygładzające i rozjaśniające przebarwienia.

Zabezpiecz skórę filtrami UV

Niezależnie od pory dnia, roku, aktywności zawodowej lub urlopowej, po wykonanym zabiegu z użyciem kwasów czy zastosowaniu kosmetyku z jego zawartością należy pamiętać o bezwzględnym zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem UVA i UVB, również w przypadku kwasów, które nie uwrażliwiają na słońce. Do pielęgnacji skóry po kwasie warto stosować produkty nawilżające, łagodzące i przyspieszające proces regeneracji z zawartością substancji wspierających te procesy. Mogą to być niacynamid (witamina B3), pantenol (prowitamina B5), aloes, NNKT (kwas linolowy i linolenowy), ceramidy, kwas hialuronowy.

Autor wpisu:

Natalia Niedźwiedź
Mgr Natalia Niedźwiedź
Pielęgniarka
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj