Warto wiedzieć

Jak działa na skórę słona woda?

słona woda

Kąpiele w słonej wodzie mają zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Do pozytywnych efektów kąpieli morskich należą:

  • redukcja obrzęków,
  • zmniejszenie widoczności cellulitu zwłaszcza wodnego,
  • poprawa krążenia,
  • wygładzenie skóry i uczucia jej napięcia.

Negatywne działanie słonej wody

Jednak słona i chlorowana woda, to czynniki, które wpływają na skórę również negatywnie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Szczególnie w okresie letnim, kiedy słona woda może sprawić, że opalona skóra zacznie się łuszczyć. Podczas kąpieli morskich na naszym ciele osadza chlorek sodu, który ma silne działanie higroskopijne i wchłania wodą z naskórka. Efektem tego jest, odwodniona i matowa skóra, a następnie pojawiające się łuszczenie, szczypanie, podrażnienie.

Negatywne działanie słonej wody

Negatywne działanie na naszą skórę wykazuje także chlor dodawany do wody basenowej, który wypłukuje z powierzchni skóry warstwę hydrolipidową, co może powodować podrażnienia, suchość, szorstkość, uczucie ściągnięcia.
Co możemy zrobić, żeby zapobiec szkodliwemu działaniu soli morskiej i chloru w basenie?

Przede wszystkim po każdej kąpieli w morzu i basenie, powinniśmy się opłukać bieszącą słodką wodą, a następnie obficie zastosować mocno nawilżający preparat do twarzy o ciała. Warto również zwrócić uwagę aby zawierał substancje antyoksydacyjne. W przypadku dalszych kąpieli słonecznych należy aplikować krem z filtrem. Czynności te powtarzać po każdym wyjściu z wody.

Autor wpisu:

Magdalena Nawrocka
Mgr Magdalena Nawrocka
Kosmetolog, doradca Pacjenta
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj