Eksperci radzą

Jak promienie UV wpływają na Twoje włosy?

Większość z Was już wie jak ważny jest krem z filtrem, ale nie zawsze zwracamy uwagę na ochronę przeciwsłoneczną włosów. Wiele osób uważa, że założenie kapelusza czy innego nakrycia głowy powinno wystarczyć. Czy wiesz jaki wpływ na naszą fryzurę ma promieniowanie słoneczne?

Promienie UV oddziałują na włosy

Promieniowanie słoneczne powoduje otwieranie się łusek włosa, a gdy promienie UV docierają do jego wnętrza, uszkadzają jego strukturę. Dodatkowo promieniowanie UV negatywnie wpływa na cebulki włosów, osłabia je, co w efekcie może prowadzić do ich wzmożonego wypadania. Kontakt ze słoną albo chlorowaną wodą wzmacnia negatywne efekty promieniowania UV. Dzieje się tak, ponieważ krople wody na naszych włosach działają jak soczewka. Mogą stać się one w takiej sytuacji szczególnie suche, łamliwe, trudne do stylizacji.

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim zwróć uwagę na fryzurę. Upięte włosy są mniej narażone na uszkodzenia, ponieważ wtedy tylko część z nich ma bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Pamiętaj, że to tylko działanie wspomagające tak jak kapelusz czy inne nakrycie głowy. Największa ochronę zapewnimy włosom odpowiednią pielęgnacją i preparatami do włosów chroniącymi przed promieniowaniem UV. Do codziennej pielęgnacji warto stosować delikatne szampony, które nie ingerują w strukturę włosa.

Autor wpisu:

Katarzyna Kaczmarczyk
Mgr Katarzyna Kaczmarczyk
Kosmetolog
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj