Warto wiedzieć

Jak powstają rozstępy?

jak powstają rozstępy na skórze

Skąd się biorą i jak powstają rozstępy? Jakie są przyczyny powstawania rozstępów? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nasi Pacjenci niezwykle często zadają w gabinecie pytanie o genezę rozstępów. Poza tym – jeżeli dobrze poznamy przyczyny rozstępów – być może – uda się nam zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. A przecież jak powszechnie wiadomo: zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Warto o tym pamiętać, szczególnie, że rozstępy są dosyć trudne w leczeniu.

Dlaczego powstają rozstępy?

Na pytanie to można odpowiedzieć na dwa sposoby: krótko lub w sposób bardziej opisowy. Ta pierwsza odpowiedź brzmi: ponieważ skóra została nadmiernie rozciągnięta. Zaś, jeśli chcesz poznać tę drugą – zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jeżeli zastanawiasz się: skąd się biorą rozstępy, warto, żebyś przede wszystkim zdała sobie sprawę z faktu, że skóra jest organem elastycznym i ogromnie rozciągliwym. Jednak nawet ona posiada granice wytrzymałości. Naturalnym rusztowaniem dla skóry są złożone konstrukcje włókien kolagenowych i elastynowych. To dzięki ich elastyczności skóra jest w stanie wytrzymać bardzo duże naprężenia. Jeżeli jednak dochodzi do nich zbyt gwałtownie, lub są zbyt silne – dochodzi do pęknięcia włókien kolagenu i elastyny. Pęknięcia te mają miejsce w głębokich warstwach skóry i podobnie jak blizna są bardzo trudne do naprawienia.

Przyczyny powstawania rozstępów mogą być wielorakie, jednak z perspektywy naszego organizmu odpowiedź na pytanie dlaczego rozstępy powstają sprowadza się do naprężeń skóry. To one: zbyt gwałtowne lub nadmiernie silne uszkadzają połączenia włókien kolagenowo-elastynowych.

Oczywiście warto w tym miejscu pamiętać, że wytrzymałość skóry zależy od indywidualnych cech i u każdego Pacjenta jest całkiem inna. W jej zwiększeniu pomaga na pewno odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry, masaże, aktywność fizyczna. A także profilaktyczne zabiegi ujędrniające skórę.

Przyczyny powstawania rozstępów

Potoczna opinia, na temat tego skąd się biorą rozstępy mówi o tym, że jest to problem, który dotyczy wyłącznie osób otyłych. Zgodnie z tą tezą przyczyny tego, jak powstają rozstępy należałoby szukać w otyłości.

Nie jest to jednak prawda. A przynajmniej nie jest to jej pełen obraz.

Owszem – nadwaga i otyłość sprzyjają powstawaniu rozstępów, jednak nie chodzi o wagę, ani o nadmiar tkanki tłuszczowej. Rozstępy powstają, kiedy nadmiernemu rozciągnięciu ulega skóra. A jako że komórki tłuszczowe powiększają się wraz z tyciem, następstwem ich rozrostu jest rozciąganie skóry. Często do rozmiarów, które powodują pęknięcia włókien kolagenowych. A zatem aż do powstania rozstępów.

Skoro jednak przyczyną powstawania rozstępów nie jest tylko otyłość, to jakie mogą być inne przyczyny rozciągania skóry? Otóż może być ich wiele. Przyczyny rozciągania skóry, które doprowadzają do powstania rozstępów to między innymi (u młodych osób) okres intensywnego wzrostu. To proces, na który nie mamy wpływu.

Również niektóre rodzaje wyczynowych ćwiczeń fizycznych, szczególnie tych mających na celu zwiększenie masy mięśniowej mogą spowodować takie naprężenia w skórze, że powstanie rozstępów będzie nieuniknione.

Zaś jednym z najczęstszych powodów powstawania rozstępów jest ciąża. Podczas dziewięciu miesięcy skóra, szczególnie na brzuchu i na piersiach, ulega gwałtownemu i dużemu rozciągnięciu. Można oczywiście minimalizować w tym okresie ryzyko powstania rozstępów poprzez choćby odpowiednią pielęgnację skóry. Jednak to czy rozstępy podczas ciaży powstaną czy nie, zależy nie tylko od pielęgnacji, ale też od tego jak mocno skóra będzie rozciągnięta, a także od indywidualnych cech osobniczych danej Pacjentki. Na pewno już podczas ciąży warto przygotować się do ewentualnej walki z rozstępami po porodzie.

Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje liczne zabiegi na rozstępy, które pozwalają na skuteczne pozbycie się tego defektu.

Autor wpisu:

Paweł Surowiak
Prof. dr hab. n. med. Paweł Surowiak
Założyciel Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj