Warto wiedzieć

Dlaczego powstają zmarszczki?

Na powstawanie zmarszczek wpływ ma wiele czynników. Promieniowanie słoneczne, geny, zmiany hormonalne, ubytki tkanki podskórnej i wiele innych. Pierwsze zmarszczki pojawiają się już w okolicy 25 roku życia, a z biegiem czasu jest się ich coraz więcej. Skóra u dzieci i bardzo młodych osób nie ma zmarszczek, ponieważ zawiera bardzo duże ilości kolagenu i elastyny, które tworzą sprężystą strukturę tworząca swojego rodzaju rusztowanie dla skóry. W tkankach znajdują się również duże ilości kwasu hialuronowego, który stanowi naturalny wypełniacz i utrzymuje nawilżenie skóry.

Wraz z wiekiem, spada jakość kolagenu oraz ilość kwasu hialuronowego przez co skóra się zapada.

Skąd biorą się zmarszczki

Do czynników mogących wpływać na szybsze pojawienie się zmarszczek zaliczamy nadmierną ekspozycję na UV, styl i tempo życia, codzienną pielęgnację skóry oraz rodzaj posiadanej cery. Skóra sucha starzeje się dużo szybciej niż tłusta i mieszana.

Pojawianie się zmarszczek jest naturalnym procesem starzenia się skóry, który można jednak w pewnym stopniu opóźnić. Lecz musimy pamiętać, że dbanie o skórę nie polega tylko na dobrze dobranym kremie i regularnym jego stosowaniu.

Jak spowolnić pojawianie się zmarszczek

Aby skutecznie przyczynić się do opóźnienia procesu starzenia skóry należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz zbilansowanej diecie, bogatej w antyoksydanty, witaminy z grupy B oraz zdrowe tłuszcze. Warto zadbać o poziom witaminy D, która ma wpływ na przemiany komórkowe w skórze.

Dodatkowo warto zastosować działania prewencyjne w gabinecie medycyny estetycznej. Dobrane do zaawansowania problemu m.in mikronakluwanie, RF mikroigłowy, lasery frakcyjne, mezoterapię igłową SUPERB, czy HiFU.

W ostatnich latach również popularne jest stosowanie tzw. stymulatorów tkankowych w celu spowolnienia procesu starzenia skóry. A w przypadku niektórych preparatów, również w celu redukcji zmarszczek oraz działań wolumetrycznych. Do najpopularniejszych stymulatorów tkankowych należą kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, polinukleotydy.

Ciągle podstawową metodą zwalczania zmarszczek są takie zabiegi medycyny estetycznej jak wypełnianie zmarszczek z użyciem kwasu hialuronowego i zabiegi z użyciem toksyny botulinowej

Autor wpisu:

Marcin Frączek
Dr hab. n. med. Marcin Frączek
Lekarz medycyny estetycznej, specjalista otorynolaryngolog
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj