Warto wiedzieć

Leczenie rozstępów. Czym leczyć rozstępy ciążowe?

leczenie rozstępów ciążowych

Jak zlikwidować rozstępy ciążowe – to jedno z zagadnień, z którymi młode mamy najczęściej trafiają do klinik medycyny estetycznej. Po okresie ciąży i po porodzie – czyli wydarzeniach, które dla skóry są wyjątkowo obciążające – dobrze zadbać o jej powrót do optymalnej kondycji. Jednak jak usunąć rozstępy po porodzie, które często mocno szpecą brzuch i piersi? Czy rozstępy po ciąży w ogóle da się zlikwidować? Oczywiście. Wymaga to czasu i cierpliwości, jednak rozstępy po ciąży można usunąć lub przynajmniej bardzo mocno zniwelować i zmniejszyć ich widoczność.

Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?

Rozstępy, niezależnie od tego, jakiej skóry dotyczą – kobiet w ciąży, młodych ludzi w intensywnym okresie wzrostu, osób, które przybrały gwałtownie na wadze, czy sportowców wykonujących ćwiczenia mające na celu szybki przyrost masy mięśniowej – zawsze powstają w tym samym momencie. Mianowicie wtedy, gdy skóra dociera do granicy swojej rozciągliwości, a dalsze naprężenia powodują, że rozpadają się włókna kolagenu i elastyny. Takie rozerwanie włókien kolagenowo-elastynowych powoduje zaburzenie naturalnej struktury głębokich warstw skóry. Powstają pęknięcia, które przybierają formę nieestetycznych pręg na skórze. W początkowej fazie pręgi te mają kolor czerwony. Stopniowo bledną i stają się jaśniejsze. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie dlaczego pojawiają się rozstępy w ciąży, pamiętaj, że na okres ten przypada proces intensywnego rozciągania skóry. Spowodowany jest zwiększaniem się obwodu brzucha czy nabrzmieniem piersi. Oczywiście, jeżeli w czasie ciąży przybierasz gwałtownie na wadze i ponadnormatywnie tyjesz – rozstępy mogą pojawiać się również w innych obszarach skóry: na pośladkach, udach etc.

Co stosować na rozstępy w ciąży?

Czym wobec tego leczyć rozstępy ciążowe i co stosować na rozstępy w ciąży?
Warto pamiętać o profilaktyce. W trakcie ciąży rzecz jasna nie będziesz poddawać się agresywnej terapii. Możesz w tym czasie zaplanować, jaki zabieg na rozstępy po ciąży na brzuchu zastosujesz. Jednak w ciąży po prostu zadbaj o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Staraj się stosować kosmetyki, które uelastyczniają skórę. Dbaj o to, żeby zawsze była odpowiednio nawodniona (nawodniona skóra naturalnie jest bardziej wytrzymała i w lepszej kondycji). Jeżeli będziesz przez cały okres ciąży dbała o odpowiednio o skórę – prawdopodobnie po porodzie łatwiej będzie Ci znaleźć rozwiązanie problemu jak zlikwidować rozstępy ciążowe.

Z pewnością, z pomocą ekspertów będziesz w stanie dopasować domową pielęgnację do potrzeb Twojej skóry, która w okresie ciąży i tuż po porodzie będzie bardzo złakniona odpowiednio skomponowanego odżywiania. Dlatego pamiętaj, aby tego aspektu swojego zdrowia nie pozostawiać przypadkowi. Odpowiednio wcześniej zaplanuj to, w jaki sposób będziesz w ciąży dbała o zdrowie swojej skóry.
Dzięki temu, nie tylko zminimalizujesz ryzyko powstania rozległych, dużych rozstępów, ale też zadbasz o swoje samopoczucie. A im lepiej będziesz czuła się Ty jako przyszła mama – tym lepiej będzie czuło się również Twoje dziecko 🙂

Jaki zabieg na leczenie rozstępów po ciąży na brzuchu?

Usuwanie rozstępów po ciąży należy zacząć możliwie szybko. Dopóki rozstępy nie przejdą w fazę zanikową (około pół roku do dwóch lat od momentu powstania) ich usunięcie jest łatwiejsze. Zastosowane wówczas terapie są wsparciem dla naturalnych procesów naprawczych, które przebiegają w skórze. Współczesna medycyna estetyczna oferuje kilka skutecznych sposobów na to, jak usunąć rozstępy po porodzie.

A zatem, jeżeli widzisz, że rozstępy na Twojej skórze są wciąż koloru czerwonego lub różowego – to niechybny znak że Twój organizm wciąż próbuje zwalczyć to zaburzenie struktury skóry. Stan zapalny którego objawem jest czerwony kolor to objaw walki organizmu o uzupełnienie braków w poprawnej konstrukcji włókien kolagenu i elastyny. To doskonały moment, aby wesprzeć naturalne procesy naprawcze organizmu odpowiednio dopasowaną terapią.

Jeżeli rozstępy przejdą w fazę zanikową, co będziesz mogła rozpoznać po zmianie ich koloru na biały lub perłowy – leczenie będzie wymagało większej cierpliwości. W tym okresie będziesz musiała zwiększyć liczbę zabiegów, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt terapeutyczny. Samo leczenie będzie również trudniejsze, a rezultaty wdrożonej terapii mogą być nieco mniej spektakularne.

Dlatego planując leczenie rozstępów po ciąży, warto przygotować się do jak najszybszego rozpoczęcia procedur zabiegowych. Oczywiście zawsze na pierwszym miejscu powinnaś stawiać swój komfort i dobre samopoczucie – dlatego pamiętaj, że by rozpocząć leczenie rozstępów wtedy, gdy będziesz na nie gotowa.

Leczenie rozstępów – czego używać?

Możliwości terapeutycznych jest wiele. Począwszy od laserów frakcyjnych poprzez metody uwzględniające wykorzystanie tkanek autologicznych aż po zabiegi ablacji termicznej i radiofrekwencji mikroigłowej.
Oczywiście w leczeniu rozstępów pociążowych warto wykorzystywać terapie wspierające – głębokie masaże czy zabiegi kosmetologiczne poprawiające jędrność skóry.

Dodatkowo warto w okresie ciąży pamiętać o odpowiedniej suplementacji, nawilżaniu skóry i aktywności fizycznej. Elastyczna, dobrze odżywiona skóra będzie z pewnością bardziej odporna na powstawanie rozstępów ciążowych. A poza tym będzie lepiej reagowała na późniejsze leczenie.

Autor wpisu:

Małgorzata Kunecka
Lek. med. Małgorzata Kunecka
Lekarz medycyny estetycznej
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj