Czy epilacja laserowa daje efekty na zawsze?
To pytanie słyszymy najczęściej przy pierwszym zabiegu laserowego usuwania owłosienia we wrocławskiej klinice medycyny estetycznej Dermamed.
Za pomocą zabiegu epilacji laserowej można rzeczywiście trwale i bezpiecznie pozbyć się niechcianego owłosienia, ale także z dowolnej części ciała pozbyć się problemu wrastających włosków i pojawiających się przez to stanów zapalnych.
Co dzieje się z włosami podczas zabiegu epilacji laserowej?
Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Wiązka lasera jest pochłaniana przez melaninę, barwnik zawarty w mieszku włosowym. Następuje wtedy kumulacja energii cieplnej, a w efekcie tego procesu cebulka zostaje zniszczona.
Po serii zabiegów owłosienie znika, a my możemy zapomnieć goleniu, woskowaniu i cieszyć się gładką skórą.
Epilacja laserowa daje efekty w serii
Dlaczego należy zrobić serię zabiegów epilacji w odpowiednich odstępach czasu?
Cykl wzrostu włosa składa się z 3 faz: anagenu – aktywna faza wzrostu włosa, katagenu – etap wypadania włosów oraz telogenu – faza uśpienia włosa. Laser najlepiej działa na włosy w fazie anagenu. Trzeba pamiętać, że włosy rosną w sposób niezsynchronizowany i każdy z nich może znajdować się na innym etapie. Dlatego dla uzyskania pełnego efektu, zabiegi epilacji, czyli depilacji laserowej należy wykonać w serii w systematycznych odstępach.
Epilacja pozwala – w większości przypadków – trwale usunąć owłosienie.
Pamiętaj jednak, że skuteczność epilacji jest cechą indywidualną.
Co wpływa na skuteczność epilacji laserowej?
Wahania hormonalne wpływają na odrastanie włosów, na przykład w okresie ciąży, karmienia piersią, menopauzy, dojrzewania, a także w przypadku zaburzeń endokrynologicznych jak choćby zespół Cushinga, PCOS, Hashimoto. Przyjmowane leki, w tym sterydy również mogą przekładać się na osiągnięte efekty terapeutyczne. Osoby z tymi schorzeniami często potrzebują większej liczby epilacji w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu.
Podsumowując. Zabieg epilacji laserowej jest skuteczną metodą trwałej redukcji włosów. Uzyskane efekty zależą od wielu czynników, m.in. stanu gospodarki hormonalnej, przyjmowanych leków czy stylu, życia, a także ilości włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu.
Zabiegi przypominające po zakończonej serii wykonywane najczęściej po około roku – dwóch latach pozwalają cieszyć się gładką skórą przez bardzo długi czas.