Warto wiedzieć

Medycyna estetyczna oparta na faktach. Jak ważna jest ochrona UV?

ochrona UV badania

„Medycyna estetyczna oparta na faktach” to nasz nowy cykl artykułów, rozpoczynający się artykułem na temat: ochrona UV. W cyklu tym będziemy omawiać i przybliżać Wam wyniki najciekawszych badań klinicznych w szeroko rozumianej estetyce. Wiemy – ponieważ często nas o to pytacie – że wiarygodne informacje na temat skuteczności terapii, realnych, możliwych do osiągnięcia efektów są dla Was bardzo ważne.

Często zwracacie się do naszych ekspertów z pytaniami o to, czy reklamy, edytoriale, materiały PR, które widzicie w mediach odzwierciedlają rzeczywiste działanie poszczególnych preparatów i zabiegów. Odpowiadając na Wasze pytania w zaciszu gabinetów zawsze kierujemy się najbardziej aktualną, popartą badaniami wiedzą. Korzystamy z prestiżowych publikacji naukowych, ale też z samodzielnie prowadzonych projektów badawczych. Wielu naszych ekspertów do swojej codziennej praktyki włącza również prowadzenie badan nad najważniejszymi zagadnieniami estetycznymi.

Dlatego na naszym blogu, również chcemy dzielić się z Wami informacjami i wnioskami płynącymi z aktualnych badań. Informacjami, które rzadko udaje się znaleźć w popularnych serwisach i magazynach.

Pierwszą pracą, którą chcemy Wam zaprezentować jest badanie zatytułowane ,,Codzienne stosowanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania przez rok znacząco poprawia kliniczne objawy fotostarzenia.” Badanie przedstawia nasz ekspert mgr Kamila Drzewiecka.

Ochrona UV – niezbędna przez cały rok?

Świadomość konieczności stosowania kremów z filtrem UV rośnie z roku na rok. Coraz większa grupa Pacjentów wie, że pierwsze ostre promienie wiosennego słońca wiążą się z obligatoryjnym stosowaniem wysokich filtrów podczas porannej pielęgnacji. Nie mówiąc o regularnej aplikacji podczas wakacyjnego wyjazdu. Rozmawiając z Wami w gabinetach widzimy też, że rozumiecie konieczność powtarzania aplikacji, szczególnie po kąpieli w basenie czy morzu, po intensywnym wysiłku fizycznym, czy po prostu po określonej liczbie godzin. Wiecie doskonale, że znaczenie ma wysokość filtra, jego rodzaj i dokładność aplikacji. Jednak…

No właśnie: zawsze jest jakieś „jednak”. W przypadku ochrony UV dotyczy ono całorocznej pielęgnacji z użyciem kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W tym obszarze wciąż mamy wiele do przepracowania. A przecież ochronę przeciwsłoneczną, szczególnie w obliczu coraz dłuższych i intensywniejszych okresów nasłonecznienia w Polsce zalecamy stosować przez cały rok. Tym bardziej, że jak się okazuje filtry UV mogą działać nie tylko jako ochrona.

Krem z filtrem – nie tylko ochrona?

Przeprowadzone niedawno badanie kliniczne dotyczyło znaczenia codziennego stosowania kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania. Choć wiadomo, że filtry przeciwsłoneczne chronią przed uszkodzeniami słonecznymi, ich wpływ na odwrócenie fotouszkodzeń był dotychczas badany w niewielkim zakresie.

Celem przeprowadzonego badania była ocena skuteczności dwunastomiesięcznego stosowania kremu z filtrem SPF 30 w redukcji i odwróceniu objawów fotouszkodzeń. Trzydziestu dwóch uczestników badania regularnie stosowało zalecony przez badaczy krem przez 52 tygodnie. Ocena efektywności została przeprowadzona przez dermatologów oraz poddana subiektywnej ocenie probantów.

Wyniki badania skuteczności ochrony UV w cofaniu fotouszkodzeń

Wyniki wykazały znaczną poprawę wszystkich parametrów fotostarzenia już po 12 tygodniach stosowania. Poprawa utrzymywała się do 52 tygodnia.
Największą poprawę wykazano w obszarze:

  • poprawy tekstury w stosunku do okresu sprzed rozpoczęcia regularnej rocznej aplikacji,
  • zmniejszenia nadmiernej pigmentacji w stosunku do okresu sprzed rozpoczęcia rocznej aplikacji.

Wnioski z badania. Ochrona UV wpływ na redukcję fotouszkodzeń

Z badania wynika, że codzienne stosowanie kremu z ochroną UV o szerokim spektrum działania może skutecznie odwracać istniejące oznaki fotostarzenia. A także zapobiegać dalszym uszkodzeniom słonecznym. Co za tym idzie: regularne stosowanie ochrony UV ma działanie przeciwstarzeniowe.

Komentarz eksperta:

Bardzo mnie cieszy możliwość zapoznania się z wynikami tego rodzaju badania. Choć nie jest to badanie przeprowadzone na wysokiej próbie, to jego wyniki są jednoznacznie pozytywne. Szczególnie w zakresie efektów terapeutycznych. W obszarze profilaktycznej ochrony i zapobiegania powstawaniu kolejnych fotouszkodzeń działanie kremów z filtrem UV jest raczej dobrze rozpoznane. Natomiast wyniki wskazujące na istotną poprawę kondycji skóry, która już boryka się z fotouszkodzeniami są dla wielu zaskakujące. Dla mnie jako kosmetologa na co dzień pracującego z pacjentami, dla których fotostarzenie jest podstawowym lub jednym z podstawowych problemów estetycznych – to bardzo silny argument. Argument, który pozwoli potwierdzić słuszność rekomendacji całorocznej aplikacji kremów z filtrem UV.

Autor wpisu:

Kamila Drzewiecka
mgr Kamila Drzewiecka
Kosmetolog, fizjoterapeutka
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj