Wpływ kolagenu na redukcję cellulitu.
Czy suplementacja kolagenem ma wpływ na redukcję cellulitu? Czy wiesz, co mówią o tym źródła naukowe? Oto najnowsze doniesienia na temat suplementacji kolagenem w odniesieniu do likwidacji cellulitu.
W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiają się regularnie coraz to nowsze preparaty zawierające doustny kolagen. Zdaniem producentów i dystrybutorów przyjmowanie kolagenu w formie doustnej może mieć znaczący wpływ na poprawę kondycji skóry. Przede wszystkim w odniesieniu do poprawy jej elastyczności, gęstości i napięcia oraz w odniesieniu do redukcji defektów takich jak cellulit. Do niedawna do zweryfikowania skuteczności tych terapii mogły posłużyć nam jedynie informacje pozyskiwanie bezpośrednio od producentów. Nie istniały bowiem obiektywne badania, które były w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć efektywności doustnego kolagenu.
Na szczęście zagadnienie skuteczności kolagenu przyjmowanego doustnie w procesach autoregeneracji skóry budzi coraz większe zainteresowanie naukowców. A co za tym idzie pojawiają się pierwsze badania dociekające skuteczności tego rodzaju terapii. Poniżej prezentujemy przebieg i wyniki jednego z nich.
Badanie wpływu kolagenu na redukcję cellulitu
W badaniu zatytułowanym „Suplementacja diety określonymi peptydami kolagenowymi ma korzystny wpływ zależny od wskaźnika masy ciała na morfologię cellulitu” Michaela Schuncka, w podwójnie ślepej próbie, zbadano skuteczność określonych, bioaktywnych peptydów kolagenowych w leczeniu cellulitu. Próbie zostały poddane kobiety o prawidłowej wadze i kobiety z nadwagą. Łącznie było to grupa 105 badanych kobiet. Ich wiek zamykał się w przedziale 24-50 lat. Zaś stopień cellulitu określono jako umiarkowany. Pacjentki zostały losowo przydzielone do dwóch grup:
- przyjmującej doustną dawkę 2,5 g kolagenu przez 6 miesięcy
- przyjmującej doustną dawkę placebo przez 6 miesięcy.
Stopień cellulitu w grupie badawczej oceniano przed rozpoczęciem leczenia oraz po 3 i 6 miesiącach przyjmowania preparatów. Dodatkowo badacze oceniali strukturę skóry, jej skóry i grubość tkanki podskórnej.
Wyniki badania wpływu kolagenu na redukcję cellulitu
Leczenie kolagenem spowodowało statystycznie istotne zmniejszenie stopnia cellulitu oraz poprawę struktury skóry na udach u kobiet o prawidłowej wadze. Ponadto gęstość skóry znacząco poprawiła się w porównaniu z wynikami pacjentek przyjmujących placebo. Skuteczność leczenia kolagenem potwierdzono również u kobiet z nadwagą. Jednak warto zaznaczyć, że wpływ przyjmowania kolagenu na redukcję cellulitu był mniej wyraźny w porównaniu z kobietami o prawidłowej wadze ciała.
Wnioski z badania wpływu kolagenu na redukcję cellulitu
Wyniki badania wykazały, że regularne spożywanie suplementów kolagenu przez okres 6 miesięcy prowadzi do wyraźnej poprawy wyglądu skóry u kobiet cierpiących na umiarkowany cellulit. Na podstawie obecnych danych można stwierdzić, że długotrwała terapia doustnie przyjmowanymi suplementami kolagenu w dawce min 2,5 g prowadzi do redukcji cellulitu i ma pozytywny wpływ na wygląd skóry.
Komentarz eksperta
Rynek suplementów, kosmetyków i kosmeceutyków jest w dużej mierze rynkiem sterowanym przez działy marketingów i rozwoju. To rynek o ogromnej konkurencyjności, na którym właściwie co kilka miesięcy pojawiają się „przełomowe” technologie, preparaty, składniki. A producenci niemal bez przerwy ścigają się w dostarczeniu hitów, nowości i przebojów. Często niestety o skuteczności popartej materiałami marketingowymi, a nie rzetelnymi badaniami. To oczywiście duże uogólnienie. Jednak z perspektywy lekarza medycyny estetycznej czy kosmetologa, który w kwestiach kondycjonowania i zdrowia skóry jest dla Pacjenta najważniejszym autorytetem – badania są kluczowym materiałem. Pacjenci nam ufają, a my żeby dostarczać im rzetelnych rekomendacji musimy dysponować potwierdzonymi wynikami badań.
Dlatego badanie Michaela Schuncka jest dla nas bardzo istotne. Szczególnie, że pytania o realny wpływ skuteczności terapii doustnym kolagenem na redukcję cellulitu słyszymy coraz cześciej. I choć wyniki badania są obiecujące – przypominamy jednak, że dotyczą tylko pacjentek z umiarkowanym cellulitem. A także określają minimalną skuteczną dawkę na 2,5g w cyklu dobowym. Liczymy na to, że kolejne miesiące przyniosą więcej informacji na ten interesujący naszych pacjentów temat. Jeśli tak się stanie – niezwłocznie będziemy Was o nich informować.