Eksperci radzą

Z dietą Ci do twarzy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o związkach diety i urody.

Z dietą Ci do twarzy

Nasza kosmetolog Katarzyna Kaczmarczyk oraz Małgorzata Gajewczyk, dietetyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem rozmawiają o tym, jaki wpływ ma to, co jemy na wygląd skóry. 

Ciekawi Cię:

  • jaką wybrać suplementację kolagenem i czy w ogóle ma ona sens?
  • jak alkohol i cukier wpływają na kondycję Twojej skóry?
  • czy dieta po zabiegach laserowych ma znaczenie dla procesu gojenia?

Wysłuchaj całej rozmowy i poznaj bezcenne porady i rzetelne wskazówki ekspertek. A jeśli nadal będziesz mieć pytania – zostaw je w komentarzu lub napisz do nas dermamed@dermamed.com.pl

Transkrypcja wywiadu „Z dietą Ci do twarzy”

Katarzyna Kaczmarczyk: Witam w podcaście z dietą Ci do twarzy nazywam się Katarzyna Kaczmarczyk jestem kosmetologiem ze mną w studiu jest Małgorzata Gajewczyk porozmawiamy dzisiaj na temat diety i suplementacji, aby wspomagać proces regeneracji skóry po zabiegach estetycznych laserowych.

Małgorzata Gajewczyk: Dzień dobry, nazywam się Małgorzata Gajewczyk jestem dietetykiem klinicznym z ponad 20-letnim doświadczeniem, specjalizuję się w zdrowiu kobiet 40+.

Katarzyna Kaczmarczyk: Lasery bądź inne technologie które frakcjonują skórę, powodują mikrouszkodzenia, wyobraź sobie, że w twojej skórze jest mnóstwo mikrouszkodzeń indukowany jest stan zapalny A co za tym idzie? Powstają procesy naprawcze, stymulacja fibroblastów, powstawania elastyny, kolagenu, procesy angiogenezy czyli powstawania nowych naczyń przenośnych.

Katarzyna Kaczmarczyk: I tutaj pytanie do Ciebie. Jak uważasz, czy możemy dietą bądź suplementacją wspomagać te procesy?

Małgorzata Gajewczyk: Jak najbardziej. Czyli rozumiem że wygląda to w ten sposób, że laserem najpierw uszkadzamy skórę a później pobudzamy do regeneracji Czyli też wydaje mi się, że w jakimś tam stopniu jest to poparzenie też, prawda?

Małgorzata Gajewczyk: Też musimy jakby podziałać właśnie tak jak, podobnie jak przypadku poparzenia takiego. Tak na przykład jak w przypadku laserów

Katarzyna Kaczmarczyk: ablacyjnych to możemy tutaj mówić o tak zwanym poparzeniu bo mamy ten proces odparowywania naskórka. No

Małgorzata Gajewczyk: czyli oczywiście przede wszystkim duża ilość białka, żeby właśnie organizm miał z czego zregenerować te tkanki, prawda?

Małgorzata Gajewczyk: Białka są budulcem, więc to jest bardzo… Potrzebny składnik do tego, żeby właśnie [00:02:00] odbudowywała się ta skóra. Czyli odpowiednia ilość białka, ale również żeby wyciszyć stany zapalne, czyli różnego rodzaju antyoksydanty i składniki które działają przeciwzapalnie m.in. np. kwasy omega-3. Generalnie też nie można powiedzieć, że…

Małgorzata Gajewczyk: Po laserze musimy nagle stosować jakąś tam specjalną dietę bo to też nie ma sensu bo to tak jakbyśmy na przykład, nie wiem, raz w swoim życiu zrobili peeling na twarzy i oczekujemy jakichś efektów prawda? Więc musimy to robić… W ten sposób, że generalnie dbać o tę dietę dlatego żeby właśnie ta reakcja była prawidłowa, żeby to gojenie było sprawne, żeby ten organizm nie miał żadnych deficytów odżywczych i żeby stworzyć warunki do tego gojenia się prawidłowego skóry.

Małgorzata Gajewczyk: Więc nie działanie takie jednorazowe Zjem sobie sałatkę po zabiegu ale faktycznie przygotowywanie się przed, w trakcie po i generalnie dbałość o te nawyki żywieniowe i o tą zbilansowaną przeciwzapalną też odżywczą dietę. Dobrze Gosiu.

Katarzyna Kaczmarczyk: Powiedz mi, proces starzenia jest związany m.in. z przewlekłym procesem zapalnym tlącym się w różnych tkankach.

Katarzyna Kaczmarczyk: Jakie składniki diety mogą hamować ten stan zapalny?

Małgorzata Gajewczyk: No i tutaj również odpowiedź jest podobna ponieważ nie ma jednego czy kilku wybranych składników, które mogą w jakiś sposób ten stan zapalny… Wyciszać. Znowu jest to dieta jako całość, nawet mało jakby sama dieta nie wystarczy, cały styl życia czyli łącznie z odpowiednim odżywianiem odpowiednim nawadnianiem odpowiednią aktywnością fizyczną, czyli dotlenianiem tkanek oraz odpowiednią ilością snu.

Małgorzata Gajewczyk: Oczywiście są takie składniki które działają przeciwzapalnie Na przykład antyoksydanty czyli tak jak można najprościej wskazać warzywa owoce które są różne kolorowe, mają różne składniki przeciwutleniające które też wychwytują te wolne rodniki likwidują te wolne rodniki i pomagają nam wyciszyć te stany zapalne, ale to jest również…

Małgorzata Gajewczyk: To są również kwasy omega-3, tak jak wspomniałam przed chwilą które też działają przeciwzapalnie i których nam bardzo brakuje ponieważ głównym takim źródłem… Są ryby których nie zawsze jemy w dostateczną ilość więc suplementacja czasami jest niezbędna. Jeżeli chodzi o działania przeciwzapalne, to też generalnie wyregulowana gospodarka hormonalna ma tutaj też znaczenie, ponieważ jeżeli mamy na przykład…

Małgorzata Gajewczyk: Insulinooporność czy jakieś zaburzenia kortyzolowe, mamy przewlekły stres który też z kolei wpływa na całą gospodarkę hormonalną, no to też podwyższa to stan zapalny, powoduje taki nieostry stan zapalny, takiego na przykład po laserze, ale jest to taki przewlekły stan zapalny, który może nie jest wyczuwalny na co dzień w postaci właśnie jakiegoś opuchnięcia czy jakiegoś obrzęku, ale jest faktycznie tlącym się, tak jak wspomniałaś zapalnym.

Małgorzata Gajewczyk: Tak stanem zapalnym który wpływa krok po kroku na nasze zdrowie i pogarszając je, także… Także te wszystkie czynniki mają na to wpływ.

Katarzyna Kaczmarczyk: Właśnie, tak jak już wspomniałaś o tych czynnikach, więc może od razu mogłybyśmy powiedzieć, co tak naprawdę może zagrozić po takich zabiegach jakie produkty jakie produkty żywnościowe, używki czy alkohol czy właśnie nie wiem, cukier czego powinniśmy unikać po takich zabiegach?

Małgorzata Gajewczyk: Na pewno… To co powiedziałaś czyli cukier czyli alkohol jak najbardziej jako toksyna prawda nie pomoże nam tutaj w regeneracji. Cukier też, zbyt duże wyrzuty glukozy we krwi też jest pewnego rodzaju stanem zapalnym, podwyższaniem stanu zapalnego w organizmie. W związku z tym, no to spowoduje takie obciążenie organizmu i zamiast rzeczywiście…

Małgorzata Gajewczyk: Skupiać się na jakimś tam jednym obszarze jakim jest leczenie tej skóry, no to będzie miał jakby rozdrobnienie, prawda? Będzie tutaj walczył z tą glukozą, tutaj z tą skórą, jeszcze z jakimiś tam innymi rzeczami więc można tak to, powiedzmy bardzo prosto wytłumaczyć. Więc na pewno no Nie jakaś tam jedna czekoladka czy jakiś deser od czasu do czasu nie zaszkodzi nie spowoduje nam stanu zapalnego Natomiast w tym okresie po tych zabiegach na pewno warto by było właśnie szczególnie zwrócić uwagę na to, Na warzywa, na białko dobrej jakości białko, na tłuszcze nienasycone, czyli właśnie tłuszcze pochodzenia roślinnego, czyli jakaś oliwa czy suplementacja kwasami omega-3, no to jest na pewno istotne w tym procesie.

Katarzyna Kaczmarczyk: Dobrze kolejne pytanie do Ciebie. Porozmawiajmy o tak popularnym ostatnio kolagenie. Wiele osób podważa sensowność suplementacji kolagenu, twierdząc że białko w przewodzie jest rozkładane na aminokwasy. Badania kliniczne wykazują że suplementacja kolagenem wpływa pozytywnie na różne parametry skóry, np.

Katarzyna Kaczmarczyk: jej nawilżenie czy tekstura. Co Ty o tym myślisz?

Małgorzata Gajewczyk: Ja mogę powiedzieć to, co jest w badaniach naukowych. Generalnie oczywiście… Najczęstszą formą w ogóle kolagenu który kupujemy, to jest kolagen hydrolizowany, więc on już jest pocięty jakby na kawałki, może nie do aminokwasów ale na pewno do peptydów.

Małgorzata Gajewczyk: Oczywiście różne są wielkości cząsteczek tych peptydów, w zależności od tego skąd pochodzą, czy z ryb czy z wołowiny, czy wieprzowiny czy to jest kolagen wołowy, wieprzowy, czy rybi. Rzeczywiście tak jest, że my nawet spożywając ten, czy dostarczając sobie ten Kolega nahydrolizowany, organizm nasz dalej rozcina te peptydy na aminokwasy, ale też ważne jest to, żeby no właśnie zwrócić uwagę na swoją dietę bo nasza dieta najczęściej jest Już uboga w różnego rodzaju rosoły, jakieś galaretki, które wcześniej były naprawdę na porządku dziennym, prawda?

Małgorzata Gajewczyk: Raz w niedzielę zawsze był rosół, potem była jakaś tam [00:09:00] pomidora w poniedziałek Czy galaretki czy tam znóżek, czy jakieś z kurczaka i tak dalej, no to było faktycznie często jedzone. Teraz… Teraz mamy zupełnie inną dietę i nie korzystamy z tych produktów czy korzystamy rzadziej bo się boimy że tam jakieś galaretki, w ogóle co to jest.

Małgorzata Gajewczyk: Także i nie dostarczamy aminokwasów które są właśnie w tych produktach bo na przykład glicyna prolina, no glicyna jest bardziej popularna, Popularna ale prolina czy hydroksyprolina nie występuje w wielu produktach innych niż właśnie taka, czy żelatyna czy podroby na przykład i tego typu tłuste produkty więc tego nie jemy W związku z tym nam tego brakuje i taki kolagen często może nam uzupełnić właśnie te niedobory tych szczególnych aminokwasów.

Małgorzata Gajewczyk: I rzeczywiście badania pokazują że są efekty stosowania. No tak jak mówię to zależy na pewno od diety, którą stosujemy, ale efekty są. Dlatego, że dostarczamy tam aminokwasy, których nam często właśnie brakuje i dzięki temu poprawiamy sobie ten profil żywieniowy W naszym organizmie.

Katarzyna Kaczmarczyk: Rozumiem czyli podsumowując warto jeść rosół i galarety, jeśli tego nie robimy, to jak najbardziej taka suplementacja kolagenem jest.

Małgorzata Gajewczyk: Tylko trzeba zwrócić uwagę na ilość bo bardzo często w tych reklamowanych produktach są tak śmieszne ilości tego kolagenu, że naprawdę jest to zastanawiające.

Małgorzata Gajewczyk: Taka dawka działająca to jest minimum 5 gramów do 10, a nawet 12, w zależności oczywiście od osoby. Więc te ilości typu 1-2 gramy czasami, które się widzi w takich popularnych produktach, no są bardzo, bardzo małe. Trzeba by było kilka tych dawek sobie dziennie brać.

Katarzyna Kaczmarczyk: Jak najbardziej. A jeśli miałabyś powiedzieć, bo często jak kupujemy kolagen, to on ma w składzie jeszcze inne witaminy czy minerały. Na co warto zwrócić uwagę? Co w takim kolagenie powinno jeszcze być?

Małgorzata Gajewczyk: No na pewno witamina C, która jest potrzebna do tworzenia kolagenu. Ale też nie jest to jakaś bardzo istotna rzecz, jeżeli mamy tę dietę prawidłową. Wypijamy sobie ten kolagen gdzieś tam do posiłku, a w posiłek był bogaty w witaminę C, to nie powinno być też żadnego problemu.

Małgorzata Gajewczyk: To wszystko i tak dostarczamy w jednym momencie, prawda? Więc czy to będzie w preparacie, czy na talerzu nie ma znaczenia.

Katarzyna Kaczmarczyk: Tak, czyli znowu podstawa to tak naprawdę to, żeby codziennie odżywiać się zdrowo, a nie tylko od święta. Dokładnie, dobrze. Kolejne pytanie do Ciebie. Jednym z podstawowych preparatów w kosmetyce o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym jest retinol.

Katarzyna Kaczmarczyk: Czy biorąc pod uwagę, że jest to pochodna witaminy A, istnieje jakaś forma suplementacji wspomagająca leczenie retinolem?

Małgorzata Gajewczyk: Zwykle nie ma potrzeby suplementowania witaminy A. Najlepiej oczywiście byłoby ją zbadać czyli zrobić poziom witaminy A we krwi, żeby ewentualnie rzeczywiście tą suplementację w jakiś sposób zaplanować.

Małgorzata Gajewczyk: No z moich jakichś takich doświadczeń wynika, że ta suplementacja jest bardzo rzadko zalecana i nie wiem czy rzeczywiście by mogła w jakiś sposób tutaj coś wnieść, bo zarówno niedobór witaminy A, jak i nadmiar tej witaminy A jest szkodliwy, więc takie suplementowanie na oko też niekoniecznie byłoby wskazane.

Małgorzata Gajewczyk: Na pewno ty wiesz Kasia, że na przykład jak tracimy włosy, czy wypadają nam włosy, to też może być kwestia właśnie witaminy A, ale też nadmiaru witaminy A na przykład, więc faktycznie czasami na ślepo gdzieś coś usłyszymy. Wypadają nam włosy, przeczytamy że witamina A, bierzemy tą witaminę A i tak naprawdę możemy sobie pogorszyć tą sytuację, więc zawsze przed suplementacją konieczne są badania.

Katarzyna Kaczmarczyk: Dobrze, kolejne pytanie. Badania wykazały, że stosowanie na skórę kwasy omega-3 zmniejszają uszkodzenia indukowane promieniami UV. Czy są jakieś dane dotyczące wpływu spożywanych kwasów omega-3 na skórę i na proces starzenia?

Małgorzata Gajewczyk: Spożywanych na pewno tak. Tak jak wspomniałam kwasy omega-3 mają działanie przeciwzapalne, wchodzą w skład struktury błony komórkowej, więc jakby decydują o tym, że jest ona powiedzmy odporna na wszelkie różne czynniki zewnętrzne w tym na przykład UV. Więc jak najbardziej suplementacja kwasu omega-3 jest i bezpieczna i zalecana.

Małgorzata Gajewczyk: I też na pewno pomocne, ale znowu jeżeli nasza dieta będzie wyglądać fatalnie, jeżeli nie będziemy oddychać czy wychodzić na spacer, jeżeli nie będziemy się wysypiać nawadniać no to sama, i mieć dietę oczywiście niezdrową no to sama suplementacja tutaj niewiele zmieni prawda? Tak czyli przede wszystkim podstawy znowu to codziennie nawyki.

Katarzyna Kaczmarczyk: Udowodniono, że pacjentki poddające się najskuteczniejszym zabiegiem biostymulacyjnym takim jak HIFU, lasery frakcyjne mają gorsze efekty jeśli są na diecie wegańskiej. Co Ty myślisz na ten temat?

Małgorzata Gajewczyk: I tak i nie. Może być tak, bo faktycznie na diecie wegańskiej nie mamy rosołów podrobów, żelatyny itd. Takie łatwo dostępne produkty bogate właśnie w tę glicynę, prolinę czyli w składowe kolagenu, który tworzy taką strukturę czy tkankę łączną prawda? Tkanka łączna to jest takie rusztowanie, które chcemy też poprawić przez te wszystkie zabiegi. W związku z tym, jeżeli ta struktura jest i tak osłabiona, to wiadomo że zabieg nam tutaj niewiele zmieni.

W związku z tym na pewno jeżeli nie mamy dobrze zbilansowanej tej diety i suplementacji Jakieś tam kolageny wegańskie widziałam…

Katarzyna Kaczmarczyk: Właśnie chciałam o to pytać czy masz jakieś doświadczenia, czy w ogóle warto coś takiego przyjmować?

Małgorzata Gajewczyk: Nie mam doświadczeń nie mam, ani ja nie sprawdzałam ani nie miałam żadnych pacjentów.

Natomiast no tu chodzi głównie o te aminokwasy, więc jakby kolagen to się nazywa, natomiast nie jest tym kolagenem ale jest jakby zbiorem tych peptydów i aminokwasów które są zawarte w kolagenie tylko po prostu pochodzenia nie zwierzęcego tylko roślinnego. Więc…

Więc coś takiego jest, ale źródła rośliny mają o wiele mniejsze ilości w związku z tym o wiele większe porcje tego kolagenu trzeba by było spożywać dodatkowo do diety czy w ogóle bilansować pod kątem właśnie tych takich białek tą dietę. No i jest to trudne bo jest to możliwe oczywiście, ale jest to trudne żeby aż takie ilości spożywać.

Małgorzata Gajewczyk: Tym bardziej że jeżeli mamy regenerację po zabiegach, no to tego białka potrzebujemy, tak jak mówiłam na początku, więcej. Więc… No ale pewnie możliwe. Nie bilansowałam nigdy tego, ale jeżeli ktoś jest na diecie wegańskiej i jeszcze chce schudnąć to na pewno nie jest to możliwe, żeby to w ogóle zbilansować w tym momencie.

Katarzyna Kaczmarczyk: Warto sprawdzać niedobory. Tak naprawdę, jeśli jest się na takiej diecie wegańskiej. Żeby też później… Wykonując zabiegi estetyczne mieć efekty.

Małgorzata Gajewczyk: Dokładnie tak

Katarzyna Kaczmarczyk: Porozmawiajmy teraz o cynku. Pojawiły się badania które udowodniły, że suplementacja cynku może wydłużać działanie botoksu. Jak to skomentujesz Czy są jakieś wytyczne bezpieczne odnośnie suplementacji cynku?

Małgorzata Gajewczyk: Co do działania z botoksem nie wiem niestety nie interesowałam się tym. Natomiast jeżeli chodzi o suplementację cynku to… To znowu absolutnie najpierw trzeba wykonać badanie, czyli poziom cynku we krwi, dlatego że działanie tego cynku jest bardzo pomocne i przeciwzapalne i przeciwnowotworowe i wzmacnia nasz układ odpornościowy jak najbardziej.

Działanie jest w formie takiej litery U, czyli niedobór bardzo mocno podwyższa ryzyko różnych chorób i zaburzeń układu odpornościowego. Prawidłowy poziom w jakichś tam widełkach jest jak najbardziej wskazany i wtedy ten nasz układ jest wspierany, układ odpornościowy, natomiast za duża ilość również może być przyczyną przyspieszonego nowotworzenia czy jakichś takich różnych zaburzeń, więc też…

Katarzyna Kaczmarczyk: Tak, ja się pod tym podpiszę dwiema rękoma, dlatego że kiedyś suplementowałam cynk w ten sposób, bo byłam na pewnym szkoleniu lata temu, jeszcze zmagając się z trądzikiem, gdzie powiedziano mi, że w takich przypadkach ta suplementacja cynkiem jest kluczowa. Więc ja oczywiście zakupiłam sobie taki cynk, stosowałam tą najniższą dawkę zalecaną przez producenta i później po jakimś czasie, już nie pamiętam powiedzmy po pół roku takiej suplementacji zrobiłam dopiero badania gdzie okazało się, że te nadwyżki były kosmiczne. I był tak naprawdę większy problem, więc nie polecam suplementowania cynku, jeśli nie sprawdziło się, czy się ma niedobór.

Małgorzata Gajewczyk: Tak, bo w ogóle w Polsce mamy takie predypozycje do tego, żeby suplementować bo to na to, to na to czasami jak pacjenci przychodzą właśnie i za głowę się łapie, że Tych różnych suplementów jest tak strasznie dużo i oni właściwie no garściami skąd oni je znają a pytanie jeszcze jakie są interakcje pomiędzy nimi prawda więc to im mniej tym czasami lepiej skupmy się na diecie i ewentualnie jakimś rzeczywiście uzupełnianiu niedoborów, a nie bierzmy wszystkiego profilaktycznie bo „może się przyda”

Katarzyna Kaczmarczyk: Jeśli mówimy o tej diecie, to jeśli mogłabyś powiedzieć, jakie produkty są bogate w ten nasz cynk

Małgorzata Gajewczyk: No to na pewno orzechy różnego rodzaju, ale też produkty zwierzęce, czyli ryby.

Znowu ryby Tak Jedzcie ryby Tak podroby. Czyli pestki dyni pestki słonecznika nasiona słonecznika. Także cynk jest generalnie dosyć powszechnie występujący. Jeżeli mamy zbilansowaną dietę to też nie powinno być niedoboru chyba, że jesteśmy faktycznie po jakiejś chorobie dłuższej albo totalnie źle się odżywiamy tak, zupełnie, no nie wiem, jemy kanapki codziennie czy jakieś tam inne fast foody, prawda, na obiad i popijamy to wszystko gazowanym napojem, więc słodzonym. Także też nie jest to takie powszechne, żeby mieć problem z cynkiem.

Katarzyna Kaczmarczyk: Kolejne pytanie. Proces starzenia wiąże się m.in. z zanikami niektórych tkanych, np. mięśniowej, łącznej kostnej Czy dieta lub suplementacja może spowolnić ten proces?

Małgorzata Gajewczyk: Spowolnić tak. Na pewno duża ilość białka znowu Na pewno jeżeli chodzi o kości, no to suplementowanie witaminy D3, o której też mówi się bardzo dużo, ale bardzo dużo osób jednak nadal przychodzi i ma obniżony poziom tej witaminy D3 i zapominamy gdzieś tam kupujemy jedną paczkę, suplementujemy a potem nam gdzieś umyka i zapominamy o tym, a to jest naprawdę taki temat bardzo ważny.

Więc co też jest istotne teoretycznie też mówi się o tym, że latem tej witaminy D3 nie powinno się suplementować ale jeżeli chodzimy do pracy i siedzimy w pomieszczeniach to nadal nie korzystamy z tego słońca i nadal nie ma tej syntezy, więc jednak jak wyjeżdżamy, to oczywiście możemy wtedy… Przerwać tą suplementację.

Czyli białko, czyli witamina D3. No tutaj, jeżeli chodzi o masę mięśniową, to ćwiczenia siłowe, zwłaszcza po 40 roku życia, ćwiczenia siłowe są istotne i zapobiegające powolnej utracie – bo nie oszukujmy się, mamy powolną utratę tej masy mięśniowej, z wiekiem jest jej coraz mniej. Oczywiście to nie jest jakaś taka z dnia na dzień duża utrata, ale szczególnie zaleca się siłowe ćwiczenia właśnie seniorom na przykład, pomimo tego, że w ogóle się nie kojarzy seniora z ćwiczeniami siłowymi tylko raczej ze spacerem.

Natomiast tak, to są rzeczy – te siłowe ćwiczenia – które wzmacniają masę mięśniową. Ale też wzmacniają oczywiście kości, prawda? Więc to jest to. U kobiet po 40 roku życia warto suplementować też na przykład keratynę która kojarzona też jest z siłownią, z rośnięciem masy mięśniowej, ale również bardzo fajnie zapobiega depresji, również bardzo wyostrza myślenie, czyli zapobiega mgle mózgowej.

Także jest to też fajna rzecz i zabezpieczająca oczywiście masę mięśniową, ale też ma różne inne skutki takie pozytywne, uboczne, więc jak najbardziej można ją wprowadzić.

Katarzyna Kaczmarczyk: Chciałabym jeszcze wrócić do tej witaminy D3. Gdybyś mogła powiedzieć, jak często warto ją badać

Małgorzata Gajewczyk: Jak zbadamy witaminę D3, wiemy w jaki sposób suplementować, czy powinna to być zwiększona dawka, czy standardowa.

Po jakimś czasie, w zależności od tego, czy to jest zima czy to jest lato po kilku miesiącach powinniśmy zbadać i sprawdzić po prostu czy ta suplementacja dała nam jakieś efekty bo też czasami jest tak, że albo kupujemy jakieś preparaty nie leki tylko jakieś suplementy. Nie wiadomo ile tego jest.

I różne właśnie są reakcje, czyli czasami nic się nie dzieje jakby nie zwiększa się ten poziom witaminy D3, więc musimy to sprawdzić we krwi. I też przed zimą można zbadać dodatkowo żeby sprawdzić czy lato w jakiś sposób, tak jak nam się zwykle wydaje, czy lato w jakiś sposób nam podwyższyło, czy jakaś synteza rzeczywiście miała miejsce i z jakim poziomem witaminy D3 startujemy na jesień zimę.

Katarzyna Kaczmarczyk: Dobrze to powiedzmy tak, zbadałam poziom witaminy D3, widzę że mam niedobór Nie wiem co z tym zrobić. Do kogo powinnam się udać?

Małgorzata Gajewczyk: Do lekarza do dietetyka albo po prostu suplementować taką dawkę jeżeli mamy niedobór na pewno podwójną dawkę aczkolwiek rzeczywiście lepiej się skonsultować z lekarzem lub z dietetykiem dlatego, że jest jeszcze kilka czynników, które dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie na witaminę D3, m.in. otyłość. Otyłość jeżeli mamy, to dodatkowo zwiększa nam się to zapotrzebowanie, więc ta dawka może być faktycznie wtedy wyższa

Katarzyna Kaczmarczyk: Następne pytanie. Menopauza to czas w życiu kobiety, w którym proces starzenia wyraźnie przyspiesza z powodu deficytu estrogenów, pogarsza się też jakość skóry. Co sądzisz o fitoestrogenach Skąd je brać? Jak można porównać ich skuteczność do hormonalnej terapii zastępczej?

Małgorzata Gajewczyk: Na pewno one są o wiele słabiej działające niż ten estrogen taki nasz organizmowy, że tak powiem wewnętrzny. Przy jakichś takich pewnie lekkich niedoborach można sobie spróbować taką terapię wprowadzić w fitoestrogenową, czy zwiększyć ilość np. produktów sojowych, które są bogate w tę terapię, w fitoestrogeny. Natomiast, jeżeli to już są takie mocno, że tak powiem zaawansowane zaburzenia czy niedobory, no to na pewno HTZ jest lepszym rozwiązaniem Niektóre kobiety faktycznie odczuwają, zwłaszcza w takim okresie jeszcze perimenopauzy albo takim tuż przed menopauzą, że tej menopauzy jeszcze nie ma, ale…

Ale są już jakieś zmiany odczuwają rzeczywiście pozytywne efekty, natomiast myślę, że i tak zawsze lepiej skonsultować się z ginekologiem lepiej zbadać cały wachlarz tych hormonów bo to nie tylko estrogen, ale jakiś progesteron, prawda, także wszystkie inne tutaj hormony czy testosteron które współdziałają ze sobą warto przebadać i zobaczyć faktycznie czego tutaj brakuje i ewentualnie wtedy ginekolog zaleca albo delikatną taką właśnie fitoestrogenową kurację albo już coś konkretniejszego jeżeli są te niedobory duże.

No tak, dokładnie bo też o czym nie mówiłam, to też jest ważne, że produkcja tego kolagenu w naszej skórze też jest zależna od hormonów Prawda? Na przykład od estrogenu więc jeżeli tego estrogenu brakuje, to możemy jeść i pić tego kolagenu dużo, a niewiele nam to pomoże, więc na pewno taka dbałość o tą gospodarkę hormonalną też jest istotna.

Katarzyna Kaczmarczyk: To już było nasze ostatnie pytanie. Dziękuję Ci Gosiu za tak wyczerpujące odpowiedzi oraz dziękuję Wam widzom za to, że nas oglądacie. Zapraszamy na nasze kolejne rozmowy.

Katarzyna Kaczmarczyk
Mgr Katarzyna Kaczmarczyk
Kosmetolog
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj