Eksperci radzą

Jak dbać o skórę szyi i dekoltu?

skóra szyi i dekoltu regeneracja

Kiedy kobieta powinna się zainteresować pielęgnacją szyi i dekoltu? Czy jest jakaś granica wieku, gdy już koniecznie trzeba sięgnąć po zabiegi estetyczne, aby skóra szyi i dekoltu była w dobrej kondycji?
W odpowiedzi na to pytanie należy osobno omówić każdy z tych obszarów.

Newralgiczne obszary: szyja

Szyja jest obszarem najtrudniejszym w leczeniu objawów starzenia. Dlatego wymaga możliwie wczesnego rozpoczęcia terapii opóźniającej proces starzenia. Szczególnie wcześnie należy dbać o tę okolicę u osób, które posiadają delikatną, cienką skórę na szyi. Pacjenci, u których występuje nieco grubsza warstwa tkanki podskórnej, mogą zacząć troszczyć się o tę okolicę później.

Kolejnym aspektem wyraźnie przyspieszającym starzenie skóry jest narażenie na promienie UV. Osoby z wyraźnymi objawami fotouszkodzenia, które zbyt chętnie korzystały przez lata z intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne również powinny szybciej udać się do gabinetu medycyny estetycznej w celu rozpoczęcia odpowiedniej terapii.

Zabiegi profilaktyczne rozpoczynamy już u osób w wieku 30-35 lat. Początkowo polegają one na zastosowaniu 1-2 razy w roku delikatniejszych laserów frakcyjnych. Lub bijącego rekordy popularności zimnego lasera pikosekundowego z aplikacją frakcyjną MLA. W zależności od stopnia nawilżenia skóry, w tym okresie warto również włączyć zabiegi mezoterapii, czy zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego.

W późniejszym okresie, u Pacjentek z bardziej zaawansowanymi zmianami starzeniowymi, możemy stosować nowoczesne urządzenia działające w technologii HiFu, HiFu z TDT czy działające w technologii SUPERB. A także silniejsze lasery frakcyjne, na przykład lasery ablacyjne.
U Pacjentek z poikilodermią (przebarwienia na skórze szyi poniżej linii uszu), świetne efekty daje zabieg laserami SWT i I2PL.

Newralgiczne obszary: podbródek

Podbródek to osobny rozdział w tej historii. U osób z tendencją do opadania podbródka (wąska żuchwa, cofnięta żuchwa) warto jak najwcześniej zacząć poddawać się regularnie zabiegom z użyciem HiFu. W tym przypadku rekomendujemy wykorzystanie głowic działających na głębokości 3 i 4,5 mm. Jeśli w okolicy podbródka mamy do czynienia z występowaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej, możemy rozważyć jej ewentualne usunięcie. Do tego celu znakomicie nadają się zabiegi liposukcji ultradźwiękowej lub liposukcji strzykawkowej. W przypadku większego problemu z opadaniem podbródka, świetne efekty daje zabieg endoliftingu termicznego.

Newralgiczne obszary: dekolt

Trzecim obszarem na skórze, który bardzo szybko zdradza wiek jest dekolt. To obszar, na którym szczególnie łatwo pojawiają się dwa objawy starzenia: fotouszkodzenia (przebarwienia, naczynka, a z czasem utrata sprężystości skóry) oraz objawy ucisku tej okolicy przez biust (wyraźne linie na dekolcie).
Z objawami fotouszkodzenia można walczyć z użyciem technologii laserowych i jest to grupa zabiegów, które polecamy większości Pacjentów. Fotoodmładzanie laserem SWT, a w bardziej zaawansowanych przypadkach również zabiegi z użyciem laserów frakcyjnych dają spektakularne efekty poprawy jakości i kolorytu skóry.

W przypadku występowania wyraźnych linii na dekolcie, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednio dobranego kwasu hialuronowego i wypełnienie tej okolicy.

Czy nakładać kremy na szyję i dekolt?

Nasze Pacjentki często pytają o pielęgnację domową. Czy stosując kremy nawilżające, wzbogacone witaminą C i retinolem warto nakładać je również na szyję i dekolt?
Oczywiście kremy, maski, odżywki, balsamy, podobnie jak zabiegi kosmetyczne w istotny sposób poprawiają nawilżenie skóry, a przez to jej wygląd i samopoczucie. Dotyczy to również skóry szyi i dekoltu. Należy pamiętać jednak, żeby nie stosować substancji zawierających retinol i witaminę C w okresie intensywnej ekspozycji na promienie UV. Tym bardziej, że ze względu na mniejszą niż na twarzy liczbę gruczołów łojowych, okolice szyi i dekoltu są szczególnie narażone na uszkodzenie promieniami UV.
Co z kolei przypomina, żeby bezwględnie pamiętać o nałożeniu filtra ochronnego również na szyję i dekolt.

Dlaczego skóra szyi i dekoltu tak szybko się starzeje?

Dlaczego te dwa obszary są newralgiczne i często zdradzają wiek kobiety? Czy to kwestia braku tkanki podskórnej, czy może bagatelizowania tego obszaru w pielęgnacji? Odpowiedź na oba te pytania może być twierdząca.
Obszary te są trudne zarówno ze względu na fakt, że skóra na nich jest cieńsza i zawiera mniej istotnych dla procesu regeneracji gruczołów łojowych. Ale również ze względu na ich budowę anatomiczną. Na wygląd szyi ponadto wpływają skłonność do opadania podbródka oraz kondycja mięśnia szerokiego szyi. To wyjątkowo delikatny obszar, który jest bardzo silnie bodźcowany mechanicznie.

Z drugiej strony, szczególnie w przypadku dekoltu, szybsze zmiany starzeniowe są wynikiem bagatelizowania troski o jakość skóry w tej okolicy jako jednego z kluczowych elementów decydujących o postrzeganiu wieku. Nie tylko w przypadku pielęgnacji domowej, ale też podczas programów terapeutycznych w gabinetach medycyny estetycznej. Tymczasem użycie odpowiednich technik laserowych oraz zastosowanie wypełniania kwasem hialuronowym, pozwala na uzyskanie na dekolcie świetnych efektów estetycznych.

Jaką porę roku wybrać na zabiegi?

Podstawowymi zabiegami w tych okolicach są zabiegi laserowe. W przypadku szyi działaniem pierwszego rzutu powinny być zabiegi z użyciem różnego rodzaju laserów frakcyjnych. Na okolicę podbródka najlepszym zabiegiem jest zabieg HiFu lub SUPERB. W przypadku dekoltu w pierwszej kolejności leczymy uszkodzenia posłoneczne zabiegiem fotoodmładzania, w niektórych przypadkach włączając lasery frakcyjne.
Usunięcie linii na dekolcie jest z kolei możliwe tylko z użyciem kwasu hialuronowego.

A to wszystko – pozornie determinuje porę roku, w której wykonujemy zabiegi – po te laserowe, zgodnie z przyjętą opinią sięgamy w okresie jesienno zimowym. Wykonywanie pozostałych (HiFu, SUPERB, wypełniacze) nie ma związku z tym, w jakiej porze roku zaczynamy terapię. Warto jednak, żebyś pamiętała, że pora roku w rzeczywistości nie ma wpływu ani na skuteczność, ani na bezpieczeństwo zabiegu. Ważna jest ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. Jeśli latem nie korzystasz z kąpieli słonecznych, dbasz o ochronę UV – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabiegi laserowe wykonywać również w cieplejszych porach roku.
Tym bardziej, że ochrona przeciwsłoneczna, stosowanie wysokich filtrów UV jest zalecane przez cały rok.

W odniesieniu do delikatnej skóry szyi i dekoltu, niezależnie od tego czy wykonujesz zabiegi laserowe czy nie – profilaktyczna ochrona kremami z filtrem jest nieodzowna. Przez cały rok.

Czy spanie na wznak to dobry pomysł?

Teoretycznie, oczywiście spanie na wznak mogłoby spowolnić proces powstawania linii na dekolcie. Jednak w praktyce… Myślę, że lepiej jest korzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Lepiej sobie radzą z tym problemem, niż stosowanie działań, które mogą mieć wpływ na jakość snu.
Do najważniejszych zaleceń moi zdaniem należą – stosowanie filtrów UV oraz regularne poddawania się zabiegom rewitalizującym tę okolicę. Wspomniane wcześniej lasery I2PL, SWT czy lasery frakcyjne – to świetne rozwiązanie. A jeśli pojawią się zmarszczki, doświadczony lekarz medycyny estetycznej bez większego problemu powinien je wypełnić kwasem hialuronowym.

A może… mezoterapia

Podstawową metodą leczenia wiotkości, zmarszczek i innych objawów starzenia skóry na tych obszarach są zabiegi laserowe i HiFu. W zależności od indywidualnych cech skóry warto uzupełniać je osoczem bogatopłytkowym. Jeśli dodatkowo na skórze występują objawy przesuszenia, można leczenie uzupełnić również mezoterapią.

Jednak kompleksowy plan leczenia powinien zawsze rekomendować doświadczony lekarz medycyny estetycznej. Nie zawsze warto sięgać po wszystkie dostępne i modne rozwiązania. Najważniejsze, żeby skorzystać z tych, których działanie jest jak najbardziej precyzyjną odpowiedzią na potrzeby Twojej skóry.
Tak jest na przykład w przypadku zabiegów osoczem. Terapie osoczem to świetne zabiegi w wielu wskazaniach. Natomiast samodzielnie stosowany zabieg osocza bogatopłytkowego nie ma szans moim zdaniem poprawić wyglądu okolicy szyi i dekoltu. Metoda ta jest dobrym uzupełnieniem zabiegów z użyciem laserów frakcyjnych.

A co z przebarwieniami na skórze szyi i dekoltu?

Przebarwienia to bardzo ważny temat z estetycznego punktu widzenia. Skóra szyi i dekoltu łatwo ulega uszkodzeniom słonecznym, czego objawem są przebarwienia oraz widoczne „pajączki” naczyniowe. Objaw ten wyraźnie wpływa na wygląd dekoltu, postarza go. Problem ten można z bardzo dużym powodzeniem leczyć laserem SWT i I2PL. Już po jednej procedurze, która nie wymaga rekonwalescencji i jest stosunkowo niedroga, koloryt dekoltu wyraźnie się poprawia. Czasami wymagane są 2-3 zabiegi. Pacjentki już po pierwszym zabiegu często zauważają bardzo dużą poprawę wyglądu.

Co ciekawe, problem ten jest często traktowany przez Pacjentki jako marginalny. Jednak po poddaniu się pierwszemu zabiegowi fotoodmładzania, większość z pań dba o to, żeby co roku, jesienią, zabieg powtórzyć.

Kondycjonowanie skóry szyi i dekoltu masażami

Tego typu procedury można traktować jako działania wspomagające. Warto pamiętać, że w przypadku wyraźnych objawów starzenia na szyi, bardzo ciężko jest uzyskać silny efekt poprawy z użyciem nawet najsilniejszych zabiegów laserowych. Dlatego tak ważna w przypadku szyi jest profilaktyka. Masaże, to zawsze dobre rozwiązanie, ponieważ pobudza skórę i tkanki podskórne. Jednak w myśl tradycyjnego powiedzenia – warto mierzyć siły na zamiary. 🙂 Masaż z pewnością nie jest w stanie przywrócić sprężystości i jakości postarzałej skórze szyi i dekoltu.

Zmarszczki poprzeczne na szyi

Tendencja do pojawiania się tych zmarszczek często jest uwarunkowana anatomicznie. Pacjenci ze skłonnością do ich pojawiania się, często posiadają bruzdy już jako młode osoby. Jednak ze względu na utratę sprężystości skóry, z wiekiem zmarszczki poprzeczne stają się coraz głębsze i coraz bardziej zauważalne. Oprócz zabiegów poprawiających kondycję skóry – laserów frakcyjnych i zabiegów HiFu z aplikatorem 1,5 mm, można również przeprowadzić zabieg wyraźnie spłycający te zmarszczki. Wypełnienie bardzo lekkim kwasem hialuronowym.

Skóra twarzy, a skóra szyi i dekoltu

Czy na szyi i dekolcie obowiązują te same zasady pielęgnacyjne i zabiegowe jak na twarzy? I czy można o tych dwóch obszarach mówić, że są przedłużeniem twarzy? Z estetycznego punktu widzenia okolice te są „przedłużeniem” twarzy. Jednak z biologicznej perspektywy – absolutnie nie. Skóra szyi i dekoltu ma inną biologię w porównaniu ze skórą twarzy. Warto, żeby odpowiednie kosmetyki dobrał doświadczony kosmetolog, który doskonale zdaje sobie sprawę z różnic.

Autor wpisu:

Piotr Drozdowski
Dr n. med. Piotr Drozdowski
specjalista chirurgii plastycznej, lekarz medycyny estetycznej
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj